Fyzikálně chemické vlastnosti
Čirá, vysoce viskózní, bezbarvá tekutina, rozpustná ve vodě, nerozpustná v olejích a tucích. Bez zápachu, nebo jen s velmi slabým zápachem. Soli pantenolu jsou obvykle bílé prášky. Viskozitu lze snížit zahřátím. Panthenol je metabolizován z Kyseliny pantotenové (Vitamin B5) a je tedy provitaminem B5. V organismu je rychle oxidován na pantotenát. Panthenol je stabilní při pokojové teplotě. Je stabilní vůči světlu a vzduchu, ale teplota nad 70°C jej poškozuje. Doporučuje se jeho použití v rozmezí pH 4 – 8.
Fyziologie
Jsou známy dvě formy D a L. Pouze D forma (Dexpanthenol) je však plnohodnotně biologicky aktivní. Obě formy však aktivně hydratují. Při nedostatku pantenolu v organismu klesá odolnost sliznic, klesá růst vlasů, pokožka je dehydratovaná. Pantenol proniká velmi hluboko vrstvami kůže. Pantenol je nezbytný pro optimální funkci zdravé pokožky, tlumí vznik a rozvoj vrásek a rovněž zpomaluje projevy stárnutí kůže. Je nezbytný pro hospodaření pokožky s vodou. Při nedostatku pantenolu se snižuje elasticita pokožky, dochází k jejímu rychlejšímu stárnutí a rozvoji vrásek.
Velice důležitý je pantenol pro zdraví a růst vlasů a nehtů. Vlasy jsou při jeho nedostatku lomivé, zplihlé a bez lesku.